یکی از سوالات متداول بیماران ضایعه نخاعی و همراهان وی این می باشد که آیا ضایعه نخاعی درمان می شود؟ در ادامه ی این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ کامل بدهیم. آسیب نخاعی زمانی ایجاد می شود که ضربه ی شدیدی به ستون فقرات وارد شود و در اثر این ضربه، مهره ها آسیب ببینند و نخاع نیز در اثر این آسیب صدمه ببیند. آسیب نخاعی می تواند در هر نقطه ی ستون فقرات اتفاق بیافتد و علائم و عوارض ضایعه نخاعی به این بستگی دارد که آسیب وارده به مهره ها در کدام ناحیه ستون فقرات باشد و شدت این آسیب چقدر می باشد.

نخاع در درون ستون فقرات از مغز منشا می گیرد و تا انتهای کمر و تا لگن امتداد دارد و نخاع همانند یک سیمی طویل پیام های عصبی را از مغز دریافت می کند و به سوی اندام ها می برد. سلول های نخاع نقش انتقاق پیام های عصبی را از مغز به سوی اندام ها دارند. نخاع درون مهره ها قرار دارد و نقش مهره های استخوانی محافظت از نخاع در برابر آسیب می باشد. مهره ها در کنار هم ستون فقرات را تشکیل می دهند، ستون فقرات شامل مهره های گردنی، مهره های سینه ای، مهر های کمری و مهره های انتهای کمر و زائده ی خاجی می باشد.

علائم ضایعه نخاعی بستگی به شدت آسیب، منطقه آسیب دیده نخاع، نوع آسیب نخاعی که می تواند آسیب نخاعی کامل و یا ناکامل باشد متفاوت می باشد و از علائم اصلی صدمات نخاعی می توان به ، مشکلات حرکتی، ناتوانی در نشستن و ایستان، از دست رفتن مهارت حرکتی و تعادلی، ضعف اندام ها، اسپاسم عضلانی، عدم کنترل ادرار و مدفوع، مشکلات حسی و … اشاره کرد. برای اینکه بدانیم آیا ضایعه نخاعی درمان می شود باید علائم ضایعه نخاعی را در بیماران بررسی کنیم و بدانیم که آسیب نخاعی در فرد تا چه حدی بوده است و بهبودی پس از آسیب نخاعی چگونه به دست می آید.

ضایعه نخاعی چگونه درمان می شود؟

 

ضایعه نخاعی چگونه درمان می شود؟

از جمله درمان های رایج ضایعه نخاعی می توانیم به درمان های پزشکی شامل جراحی ستون فقرات و نخاع، درمان های دارویی، درمان های توانبخشی و ورزش درمانی، درمان به کمک تجهیزات و وسایل کمکی اشاره کرد. در وحله ی اول که بیمار ضایعه نخاعی به مراکز درمانی منتقل می شود، پزشک متخصص ستون فقرات بیمار را ویزیت می کند و در صورت نیاز جراحی های لازم را برای ترمیم ستون فقرات و نخاع انجام می دهد و بعد از انجام جراحی های لازم یکسری دارو های مورد نیاز بیمار ضایعه نخاعی را تجویز می کند.

بعد از درمان های پزشکی و دارویی نوبت به درمان های توانبخشی ضایعه نخاعی می رسد که شامل کاردرمانی آسیب نخاعی و فیزیوتراپی ضایعه نخاعی می باشد. تمرینات توانبخشی و ورزش ها نقش موثری را در بهبود مهارت های حرکتی دارند و باعث تقویت عضلات و اندام های آسیب دیده می شوند و به کمک تمرینات توانبخشی و به خصوص تمرینات کاردرمانی عملکرد های بیمار آسیب نخاعی بهبود می یابد و مهارت های مهم از قبیل راه رفتن و حرکات عملکردی دست بهبود می یابد. تمرین و ورزش نقش مهمی را در ارتقائ توانایی های جسمی و حرکتی بیمار ضایعه نخاعی ایفا می کند و توانبخشی و به خصوص کاردرمانی ضایعه نخاعی باید در الویت قرار داده شوند.

ممکن است برای بیماران ضایعه نخاعی یکسری وسایل کمکی و تجهیزات کمکی از قبیل ارتز ها و کفش های مخصوص تجویز شود و این وسایل کمکی به بهبود حرکت در بیماران آسیب نخاعی کمک می کنند و بیماران به کمک این تجهیزات بهتر حرکت می کنند و استفاده از این تجهیزات می تواند به صورت موقتی باشد و بعد از اینکه عملکرد بیمار ضایعه نخاعی ارتقا پیدا کند، استفاده از این تجهیزات متوقف می شود. تجویز وسایل کمکی برای بیماران آسیب نخاعی بر عهده ی متخصص توانبخشی و متخصص کاردرمانی می باشد و این متخصصان بعد از ارزیابی بیمار ضایعه نخاعی، وسایل و تجهیزات کمکی مناسب وی را تجویز می کنند.

آیا ضایعه نخاعی قابل درمان می باشد؟

بهبودی پس از آسیب نخاعی پروسه ی طولانی مدت می باشد و برای درمان ضایعه نخاعی مجموعه ای از کادر درمان و پزشکان دخیل می باشند، برای درمان ضایعه نخاعی فاکتور های مختلفی وجود دارد، از جمله ی مهم ترین فاکتورهای دخیل در درمان آسیب نخاعی می توان به نوع و شدت آسیب نخاعی اشاره کرد و هر چقدر آسیب نخاعی خفیف تر باشد بهبودی سریع تر حاصل می شود. در بیمارانی که آسیب نخاعی شدید داشته اند و نخاع به طور کامل قطع شده است، انتظار درمان آنچنانی را نمی توان  داشت و بیماران قطع نخاعی علائم شدیدی از آسیب نخاعی را دارند و حتی حس اندام ها در این بیماران از بین می رود.

وضعیت جسمی سالم قبل از آسیب نخاعی و نداشتن بیماری زمینه ای و همچنین سن پایین از فالکتور های کمک کننده در امر درمان می باشد. همچنین پیگیری در امر درمان و همکاری خود بیمار از فاکتور های مهم می باشد. برای پاسخ به این سوال که آیا آسیب نخاعی قابل درمان می باشد باید گفت که ضایعه نخاعی های خفیف تا متوسط قابل بهبودی و درمان می باشند و برای درمان باید تمام روش های درمانی و فاکتور های درمانی را در کنار هم انجام دهند تا بهترین نتیجه ی درمانی حاصل شود. کلینیک توانبخشی نشاط ارائه دهنده ی خدمات توانبخشی شامل کاردرمانی و فیزیوتراپی به بیماران ضایعه نخاعی می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ