آیا ضربه مغزی باعث مرگ می شود؟ این یکی از سولات متداول بعد از ضربه مغزی می باشد و ما قصد داریم در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم.مغز یکی از ارگان های اصلی بدن می باشد و در صورت آسیب دیدن مغز عملکرد سایر ارگان های بدن مختل می شود. همه ی عملکرد های ما از قبیل حس و حرکت و حتی تفکر و رفتار ما از مغز فرمان می پذیرد و مسئول پردازش همه ی این اعمال برعهده ی مغز می باشد. در مواردی مانند ضربه مغزی و یا سکته مغزی که مغز دچار آسیب می شود، عملکرد ها و فعالیت های بدن مختل می شود و دلیل همه ی این اتفاقات آسیب دیدن سلول های مغزی و در نتیجه مختل شدن عملکرد مغر می باشد.

در جواب این سوال که آیا ضربه مغزی باعث مرگ می شود، باید اینگونه پاسخ داد که بستگی به شدت ضربه ای که به مغز می شود دارد و همچنین چه مقدار از مغز آسیب می بیند دارد، همچنین طول عمر پس از ضربه مغزی بستگی به منطقه ی آسیب دیده ی مغز دارد. همه ی ضربه مغزی ها باعث مرگ نمی شوند و در بیشتر موارد افراد از این حادثه جان سالم به در می برند.

در مواردی که ضربه مغزی خفیف باشد فقط عوارضی همچون سرگیجه، سردرد، فراموشی و در بعضی مواقع بی هوشی موقتی دارد که بعد از گذشت یک مدت این علائم برطرف می شود. در ضربه مغزی های متوسط به بالا عوارضی همچون بی حرکتی اندام ها، مشکلات حسی، مشکلات حافظه و فراموشی، مشکلات گفتاری و غذا خوردن، از دست دادن تعادل حین راه رفتن و.. ظاهر می شود و زمان درمان اینگونه از ضربه مغز ها  طولانی تر می باشد  و نیاز به مداخلات پزشکی و توانبخشی دارد.

مرگ بعد از آسیب مغزی و ترومای مغزی

ضربه مغزی چگونه باعث مرگ می شود؟

ضربه مغزی در اثر وارد شدن فشار و آسیب ناگهانی به سر و جمجمه ایجاد می شود و از مهم ترین دلایلی که باعث ضربه مغزی می شود تصادفات می باشد. مغز ما درون جمجمه قرار دارد و نقش جمجمه ی استخوانی انسان محافظت از مغز در برابر صدمات می باشد، بین مغز و جمجمه را مایع میان بافتی تشکیل می دهد. در صورتی که ضربه ی وارد شده به مغز زیاد باشد و باعث شکستن جمجه و آسیب سلول های مغزی بشود، عوارض شدیدتری را در فرد ایجاد می کند و زندگی فرد را به مخاطره می اندازد و امکان دارد ضربه مغزی باعث مرگ بشود.

وارد شدن ضربه به مناطق حساس مغز باعث به مخاطره افتادن علائم حیاتی بدن می شود و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین اینکه کدام قسمت از مغز در اثر ضربه مغزی آسیب ببیند بسیار مهم می باشد، هر ناحیه از مغز وظایف مخصوص به خود را دارد و هر منظقه از مغز مسئول کنترل و پردازش عملکرد خاص در بدن می باشد.

دریافت خدمات درمانی بعد از ضربه مغزی نیز می تواند جلوی آسیب های بیشتر و حتی مرگ را بگیرد، از این رو بسیار مهم می باشد که فرد بعد از آسیب مغزی سریعا توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل بشود و زیر نظر پزشکان درمان های اورژانسی ضربه مغزی را دریافت کند. عدم دریافت درمان های پزشکی بعد از ضربه مغزی نیز می تواند باعث مرگ بیماران بشود.

در صورتی که ضربه مغزی شدید باشد و خونریزی مغزی ایجاد شود، این خونریزی درون مغزی باعث عدم رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به سلول های مغز در مناطق مختلف مغز می شود و باعث تشدید عوارض ضربه مغزی می شود و ممکن است بر علائم حیاتی فرد تاثیر گذار باشد و زندگی وی را تحت تاثیر بگذارد.

نتیجه گیری

همه ی ضربه مغزی ها باعث مرگ نمی شوند و بسیاری از افراد از ضربه مغزی ها جان سالم به در می برند فقط در مواردی که آسیب وارد شده به مغز زیاد باشد و علائم حیاتی فرد را تحت تاثیر بگذارد باعث فوت شدن و مرگ فرد می شود. درمان های پزشکی بعد از ترومای مغزی نیز بسیار مهم می باشد و دریافت خدمات درمانی به موقع و اورژانسی باعث نجات جان بسیاری از انسان ها می باشد و همچنین مراقبت ها و نگهداری های بعد از سکته مغزی نیز در الویت می باشد تا باعث آسیب جانی به بیماران ضربه مغزی نشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ