یکی از سوالات متداول در مورد ضربه مغزی این می باشد که آیا ضربه مغزی خوب می شود؟ برای پاسخ به این سوال می بایست فاکتور های مختلفی را در نظر بگیریم و نسبت به این فاکتور ها پاسخ مناسب را بیماران ضربه مغزی و اطرافیان آنها بدهیم. ضربه مغزی باعث وارد شدن آسیب به سر، جمجه و مغز می شود و هر چقدر شدت ضربه وارد شده به سر بیشتر باشد، عوارض بعد از ضربه مغزی نیز شدید تر می باشد. تصادف یکی از عمده ترین دلایل ضربه مغزی در دنیا می باشد و سالانه تعداد زیادی از افراد به دلیل تصادف دچار ضربه مغزی می شوند.

وقتی به سر انسان ضربه شدیدی وارد می شود باعث می شود که جمجمه و مغز آسیب ببیند، در صورت آسیب دیدن سلول های مغزی، عملکرد مغز مختل می شود و علائم ضربه مغزی در فرد نمایان می شود. ضربه مغزی درجات مختلفی دارد و در انواع شدید ضربه مغزی که به مغز آسیب شدیدی وارد می شود حتی ضربه مغزی می تواند باعث مرگ شود و زندگی فرد را به مخاطره بیاندازد.

درمان انواع ضربه مغزی ها با یکدیگر متفاوت می باشد، به عنوان مثال در ضربه مغزی با شدت پایین که فقط به مغز مقداری ضربه وارد شده است و مغز در درون جمجه تکان خورده است، علائم بعد از گذشت یک مدت بهبود می یابند و فرد به زندگی عادی خود ادامه می دهد ولی در ضربه مغزی هایی که مغز دچار آسیب شده است، نیازمند درمان پزشکی و درمان های توانبخشی می باشد و خوب شدن اینگونه از سکته مغزی ها طولانی مدت می باشد و نیازمند درمان های فشرده می باشد.

ضربه مغزی چگونه خوب می شود؟

ضربه مغزی چگونه خوب می شود؟

پس از وارد شدن ضربه به سر و ترومای مغزی می بایست سریعا فرد را به مراکز درمانی منتقل کنیم تا هر چه سریعتر درمان های اورژانسی انجام بشود تا از وارد شدن صدمات جبران ناپذیر جلوگیری بشود، درمان به موقع و زود هنگام بسیار مهم می باشد. بعد از درمان اورژانسی ضربه مغزی نوبت به درمان های تخصصی پزشکی می رسد، پزشک متخصص مغز و اعصاب بعد از ویزیت بیمار ضربه مغزی درمان های مورد نیاز وی را شروع می کند و در صورت نیاز به جراحی، بیمار ضربه مغزی را جراحی مغزی می کند و سپس داروهای درمان ضربه مغزی را تجویز می کند، همچنین در صورت داشتن عوارض حرکتی و عملکردی، بیمار ضربه مغزی را به فیزیوتراپی و کاردرمانی ارجاع می دهد.

برای درمان بی حرکتی بعد از ضربه مغزی می بایست تمرینات توانبخشی از قبیل، تمرینات فیزیوتراپی و تمرینات کاردرمانی انجام شود. در صورت داشتن مشکلات گفتاری و غذا خوردن می بایست گفتاردرمانی نیز انجام شود تا مهارت صحبت کردن و غذ خوردن در بیماران ضربه مغزی بهبود یابد. توانبخشی در درمان مشکلات حرکتی و عملکردی بعد از ضربه مغزی بسیار مهم می باشد و در کنار درمان های توانبخشی  باعث بهبودی بیمار ضربه مغزی می شود.

عوامل تاثیر گذار در خوب شدن بعد از ضربه مغزی

عوامل گوناگونی در خوب شدن بیماران ضربه مغزی تاثیر گذار است و درمان آسیب مغزی در بسیاری از موارد پروسه ی طولانی مدت می باشد و به مرور زمان عوارض ضربه مغزی بهبود می یابند. در زیر مهم ترین عوامل تاثیر گذار در بهبودی پس از ضربه مغزی را برایتان بیان کرده ایم.

  • شدت آسیب مغزی یکی از مهم ترین عوامل موثر در بهبودی بعد از ضربه مغزی می باشد و هر چقدر شدت ضربه مغزی کمتر باشد، خوب شدن سریعتر اتفاق می افتد
  • اینکه کدام منطقه از مغز دچار آسیب شده است، بعضی مناطق مغز حساس هستند و در صورت آسیب مشکلات شدید تری را به وجود می آورند
  • سن و فاکتورهای سلامتی فرد بر بهبودی بیمار ضربه مغزی تاثیر دارد و هر چقدر سلامت جسمانی فرد بالاتر باشد سریعتر بهبود می یابد
  • دریافت خدمات درمانی تخصصی همچون درمان های پزشکی و توانبخشی و همچنین داروهای درمان ضربه مغزی یکی از موارد تاثیر گذار در درمان ضربه مغزی می باشد
  • روحیه و انگیزه خود بیماری و پیگیری روند درمان از جانب بیمار ضربه مغزی و همراهان وی بسیار مهم می باشد

موارد بالا از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در درمان ضربه مغزی می باشد، درمان و بهبودی ضربه مغزی همانند سکته مغزی پروسه ی طولانی مدت می باشد و به مرور زمان عوارض ضربه مغزی برطرف  بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ