پارکینسون یک بیماری پیش رونده می باشد و مربوط به اختلال سیستم عصبی مرکزی می باشد و در اثر کاهش توده خاکستری مغز و کاهش دوپامین که یک انتقال دهنده ی عصبی می باشد اتفاق می افتد. علائم پارکینسون اصولا به مرور در افراد پیشرفت می کند و اولین نشانه های بیماری پارکینسون به صورت علائم حرکتی از قبیل لرزش دست، کندی حرکتی، مشکلات حرکتی و راه رفتن پدیدار می شود. با پیشرفت بیماری پارکینسون عوارض حرکتی شدید تر می شود و حتی باعث بی حرکتی در اندام ها و ناتوانی در راه رفتن می شود.

در کنار مشکلات حرکتی یکسری مشکلات شناختی و رفتاری از قبیل، استرس، اضطراب، بی انگیزگی، مشکلات خواب بروز می کند و در موارد شدیدترمی تواند باعث زوال عقل شود. از دیگر مشکلات شناختی که در پارکینسون وجود دارد می توان به شکاک بودن و محتاط بودن بیش از اندازه اشاره کرد و همچنین بدبینی نیز یکی از علائم پارکینسون می باشد.

تاکنون دانشمندان دلیل اتفاق افتادن پارکینسون را نیافته اند و نمی دانند که چرا بعضی افراد به پارکینسون مبتلا می شوند و علت بروز پارکینسون نامشخص است. از این رو دانشندان احتمال می دهند که هر دو فاکتور ژنتیکی و محیطی در ابتلا به پارکینسون می توانند دخیل باشند. جهش های ژنتیکی، آسیب به مغز، جنسیت مصرف برخی  داروها و مواد شیمیای و استرس را می توان از دلایل پارکینسون دانست ولی با این حال دلیل قطعی ابتلا به پارکینسون نا مشخص است. پارکینسون بیستر در آقایان اتفاق می افتد و اکثر بیماران پارکینسون را آقایان شامل می شوند و این بیماری کمتر خانوم ها را مبتلا می کند.

پزشکان برای تشخیص پارکینسون اصولا از علائم و عوارض حرکتی و گرفتن شرح حال از فرد به بیماری پارکینسون پی می برند. برخی نشانه های پارکینسون از قبیل کندی حرکت، لرزش دست و اندام ها، مشکل در راه رفتن و برخی مشکلات شناختی و رفتاری در فرد باعث تشخیص پارکینسون توسط پزشک می شود. همچنین اصولا پارکینسون در سنین بالا اتفاق می افتد و در اکثر بیماران پارکینسون سن بالای 50 سال را دارند.

پارکینسون چیست؟

علائم و عوارض پارکینسون

نشانه های پارکینسون می تواند در هر فردی تا حدودی متفاوت باشد و در هر بیماری یکسری از علائم پارکینسون وجود داشته باشد، به عنوان مثال لرزش دست یکی از مشخصه های اصلی پارکینسون می باشد که می تواند در بعضی بیماران پارکینسون وجود نداشته و برخی بیماران لرزش در اندام ها را ندارند ولی سایر نشانه های پارکینسون را در خود دارند. از علائم و عوارض پارکینسون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لرزش در اندام ها
 • کندی حرکتی
 • اسپاسم و خشکی در بدن
 • مشکلات راه رفتن و تعادل و زمین خوردن های متوالی
 • خمیده راه رفتن
 • تغییر حالت چهره و فرم صورت
 • مشکلات خواب
 • مشکلات شناختی و رفتاری
 • در موارد شدید زوال عقل
 • مشکلات گفتاری و آرام صحبت کردن و یا نا مفهوم صحبت کردن
 • افسردگی و اضطراب و بی انگیزگی
 • همچنین یکسری از عوارض نیز ممکن است به دلیل داروهای پارکینسون رخ دهد.

درمان پارکینسون

تا کنون هیچگونه روش درمانی خاصی برای درمان کامل بیماری پارکینسون کشف نشده است و تمام درمان های موجود برای جلوگیری از پشرفت روند بیماری پارکینسون می باشد و درمان ها نقش پیشگیری کردن از وخیم تر شدن علائم و عوارض بیمار پارکینسون می باشد. از جمله درمان های موثر پارکینسون می توان به درمان های دارویی و درمان های توانبخشی اشاره کرد. پزشک متخصص بعد از ویزیت بیمار پارکینسون یکسری از داروها را برا کنترل عوارض پارکینسون تجویز می کند و در کنار  داروها، توانبخشی و به خصوص کاردرمانی را برای بیمار پارکینسون تجویز می کند.

تمرینات کاردرمانی باعث می شوند که مهارت های حرکتی بیمار پارکینسون ارتقاء پیدا کند و روند بی حرکتی و محدودیت های حرکتی در بیمار پارکینسون متوقف شود. همچنین تمرینات کششی کاردرمانی باعث می شود که اسپاسم و گرفتگی اندام ها در بیمار پارکینسون کاهش پیدا کند و دامنه ی حرکتی مفاصل افزایش پیدا کند. کاردرمانی با تمرینات راه رفتن و تمرینات تعادلی باعث بهبود راه رفتن در بیمار سکته مغزی می شود. در کنار داروها کاردرمانی موثرترین روش درمان پارکینسون می باشد. کلینیک توانبخشی سکته مغزی در درمان و توانبخشی بیماران با مشکلات مغزی و نخاعی فعالیت می کند و به بیماران خدمات توانبخشی از قبیل کاردرمانی، فیزیوتراپی و گفتاردرمانی ارائه می دهد.

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ