هدف اصلی مداخلات درمانی در پارکینسون جلوگیری از پیشرفت علائم و عوارض بیماری پارکینسون می باشد و تمرینات توانبخشی در بیماران پارکینسون یکی از بهترین روش های درمانی می باشد و تاثیر بسزایی در بهبود محدودیت حرکتی و مشکلات راه رفتن در بیماران پارکینسون دارد. ورزش منظم و تمرینات پارکینسون برای سلامت جسمی و عملکردی بیماران پارکینسون بسیار مفید می باشد و بیماران پارکینسون باید به صورت مرتب تمرینات توانبخشی را انجام دهند.

یکی از اصلی ترین مشکلات و علائم و عوارض پارکینسون، محدودیت های جسمی و حرکتی می باشد و در بعضی از بیماران پارکینسون محدودیت های حرکتی تا حدی می باشد که باعث تخت نشین شدن افراد می شود. همچنین اسپاسم و گرفتگی عضلات و اندام ها یکی از عوارض پارکینسون می باشد و در صورت عدم درمان، روز به روز بر شدت این اسپاسم افزوده می شود و باعث کاهش دامنه ی حرکتی اندام ها و مفاصل می شود.

توانبخشی در بیماران پارکینسون شامل مجموعه تمرینات و ورزش هایی می باشد که باعث پیشرفت حرکتی و عملکردی در بیماران پارکینسون می شود. توانبخشی پارکینسون باعث جلوگیری از پیشرفت علائم بیماری می شود و بر سلامتی فیزیکی بیماران پارکینسون تاثیر بسیار مثبتی دارد. توانبخشی در بیماران پارکینسون شامل، کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی می باشد.

تا کنون درمان قطعی برای بیماری پارکینسون کشف نشده است و تمام درمان های موجود، از جمله درمان های توانبخشی بدین منظور می باشد که از پیشرفت و شدت گرفتن علائم و عوارض پارکینسون جلوگیری شود و تاثیر توانبخشی در جلوگیری پیشرفت بیماری پارکینسون بسیار زیاد می باشد و نتیجه ی بسیار مطلوبی ار در درمان پارکینسون دارد.

تمرینات کاردرمانی و فیزیوتراپی در بیماران پارکینسون

تاثیر توانبخشی در بیماران پارکینسون

از اصلی ترین و مهم ترین درمان های پارکینسون می توان به درمان های پزشکی و دارویی و درمان های توانبخشی اشاره کرد، همچنین رژیم غذایی بیماران پارکینسون نیز در درمان بیماری پارکینسون تاثیرگذار می باشد. در زیر از اصلی ترین تاثیرات توانبخشی در درمان پارکینسون را برایتان آورده ایم:

  • باعث افزایش دامنه ی حرکتی اندام ها و مفاصل می شود
  • کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلات و اندام ها
  • تقویت عضلات
  • بهبود تعادل و راه رفتن در بیماران پارکینسون
  • افزایش انگیزه و روحیه در بیماران پارکینسون
  • جلوگیری از پیشرفت پارکینسون در بیماران

انواع روش های توانبخشی در بیماران پارکینسون

بسته به نیاز بیمار پارکینسون ممکن است انواع مختلف روش های توانبخشی انجام شود و در شرایطی نیز ممکن است تمام انواع توانبخشی برای بیماران پارکینسون انجام شود. بیماران پارکینسون ممکن است خدمات توانبخشی که شامل کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی می باشد را دریافت کنند.

کاردرمانی در بیماران پارکینسون

هدف کاردرمانی در بیماران پارکینسون افزایش استقلال عملکردی و مستقل شدن در انجام امور روزمره و کارهای شخصی می باشد، کاردرمانی باعث می شود که سطح عملکردی و فعالیتی بیمار پارکینسون ارتقا پیدا کند. کاردرمانی در بیماران پارکینسون شامل انواع تمرینات و ورزش های مخصوص می باشد و با انجام یکسری از فعالیت های هدفمند باعث بهبود توانایی های جسمی و حرکتی می شود.

گفتاردرمانی در بیماران پارکینسون

بیماران پارکینسونی که مشکلات گفتاری و صحبت کردن دارند و یا به صورت نا واضح صحبت می کنند نیاز به مداخلات گفتاردرمانی دارند تا تکلم آنها بهبود یابد. گفتار درمانی به کمک متد های درمانی مخصوص خود و یکسری تمرینات و ماساژهای دهانی باعث بهبود مشکلات گفتاری و تکلم در بیماران پارکینسون می شود. اکثر بیماران پارکینسون مشکلات گفتاری و صحبت کردن دارند و در صورت عدم درمان به موقع باعث شدت گرفتن این مشکلات بیانی در بیماران پارکینسون می شود.

فیزیوتراپی در بیماران پارکینسون

فیزیوتراپی برای درمان مشکلات جسمی و حرکتی و همچنین درمان درد اندام ها و مفاصل در بیماران پارکینسون می شود. فیزیوتراپیست به کمک متد های درمانی و دستگاه های مخصوص به درمان مشکلات جسمی و دردها و ناهنجاری های حرکتی در بیماران پارکینسون می پردازد. برای درمان مشکلات جسمی و حرکتی بیماران پارکینسون، بیشتر کاردرمانی مفید تر می باشد و کمتر از فیزیوتراپی استفاده می شود و تاثیر کاردرمانی در بهبود بیماران پارکینسون بسیار بیشتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ