پارکینسون یک بیماری پیشرونده ی عصبی می باشد و به دلیل تحلیل رفتن بخش خاصی از سلول های مغزی، سطح دوپامین در مغز کاهش پیدا می کند و باعث بیماری پارکینسون می شود. علائم و عوارض پارکینسون پیشرونده می باشد و در صورت عدم درمان پارکینسون بر شدت این عوارض افزوده می شود و در نهایت می تواند باعث از دست رفتن توانایی های حرکتی و راه رفتن شود و بر طول عمر بیماران پارکینسون تاثیر گذار باشد و حتی باعث مرگ بیماران پارکینسون شود.

تمام روش های بهبودی پارکینسون برای جلوگیری از پیشرفت علائم پارکینسون می باشد و از شدت گرفتن بیماری پارکینسون جلوگیری می کنند. تا کنون پزشکان و دانشمندان روش قطعی برای اینکه علائم و عوارض پارکینسون را به طور کامل برطرف کند نیافته اند و تمام درمان های موجود برای جلوگیری از پیشرفت بیماری می باشد.

پارکینسون ابتدا می تواند با لرزش دست و یا مشکلات حرکتی در افراد شروع شود و روز به روز بر شدت این علائم افزودی می شود از این رو بیماران پارکینسون می بایست روش های پیشگیری و بهبودی پارکینسون را الویت قرار دهند و از پیشرفت علائم و عوارض پارکینسون جلوگیری کنند. پیگیری بیمار پارکینسون و اطرافیان وی در بهبودی بسیار تاثیر گذار می باشد و هر چقدر همکاری بیمار پارکینسون در امر بهبودی بیشتر باشد نتیجه ی بهتری حاصل می شود و علائم بیماری کنترل می شود.

روش های درمان پارکینسون

روش های درمانی پارکینسون

برای بهبودی پارکینسون روش های متفاوتی وجود دارد و در مواردی نیز می بایست چند روش درمانی در کنار هم انجام شود تا نتیجه ی بهتری حاصل شود. بسیاری از موارد بیماران پارکینسون دیر نسبت به مداوا اقدام می کنند و زمانی به پزشک و متخصص توانبخشی مراجعه می کنند که شدت علائم و عوارض پارکینسون بسیار بیشتر شده است و بیماری پارکینسون در آنها پیشرفت کرده است، اینگونه موارد تاثیر گذاری روش های بهبودی پارکینسون بسیار پایین می باشد، از این رو درمان زودهنگام بسیار مهم می باشد.

روش های درمانی پارکینسون شامل موارد زیر می باشد:

داروهای پارکینسون

دارو های پارکینسون یکی از اولین اقدامات می باشد که توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب بعد از ویزیت بیمار پارکینسونی تجویز می شود و بسته به نوع پارکینسون و شدت پارکینسون فرد تجویز می شود و بیمار پارکینسون به صورت دوره ای توسط پزشک ویزیت می شود تا در صورت نیاز دارو های جدیدی را برای بیمار پارکینسون تجویز کند و یا دوز مصرفی داروها را تغییر دهد. اکثر دارو های پارکینسون بر سلول های مغزی تاثیر می گذارند و و باعث می شوند که سلول های مغزی دوپامین بیشتری ترشح کنند و علائم پارکینسون کاهش یابد. برخی داروها نیز باعث تعادل مواد شیمایی در مغز می شوند. پارکینسون داروهای مختلفی دارد و متخصص مغز و اعصاب تشخیص می دهد که کدام دارو برای بیمار پارکینسون مناسب می باشد.

تمرینات توانبخشی و کاردرمانی بیماران پارکینسون

ورزش ها و تمرینات توانبخشی که توسط کاردرمانگر انجام می شود کنارداروها، یکی از بهترین روش های بهبودی پارکینسون می باشد و نقش بسیار مهمی را بر بهبودی بیماران پارکینسون دارد. تمرینات کاردرمانی پارکینسون باعث می شود تا محدودیت های حرکتی بیماران پارکینسون کاهش پیدا کند و توانایی های جسمی بیماران پارکینسون افزایش پیدا کند. یکی از اصلی ترین عوارض پارکینسون، مشکلات حرکتی و مشکلات راه رفتن می باشد، تمرینات و ورزش های کاردرمانی باعث می شود که این محدودیت های حرکتی بهبود یابند و بیماران پارکینسون توانایی راه رفتن را به دست آورند. ورزش و تمرینات نقش بسیار موثری بر جلوگیری از پیشرفت بیماری پارکینسون دارند و بیماران پارکینسون باید هر روز به صورت مرتب تمرینات و ورزش های پارکینسون را انجام دهند.

رژیم غذایی بیماران پارکینسون

تغذیه نقش موثری در بهبودی بیماران پارکینسون دارد و بیماران پارکینسون باید رژیم غدایی مخصوص به خود را داشته باشند. بیماران پارکینسون برای بهبودی می بایست یکسری از غذاها را بیشتر مصرف کنند و همچنین از خوردن بعضی غذاهای مضر برای پارکینسون اجتناب کنند. رعایت رژیم غذایی بیماران پارکینسون بسیار مهم می باشد و یکی از روش های بهبودی پارکینسون می باشد.

تحریک مغناطیسی مغز

این روش که به اختصار rTMS نامیده می شود الکترود های خاصی را بر روی سر بیمار پارکینسون قرار می دهند و سلول های مغزی را تحریک می کنند. تحریک مغناطیسی مغز تا حدودی می تواند به بهبودی علائم پارکینسون کمک کند ولی تاثیر زیادی بر مداوای پارکینسون ندارد و کمتر استفاده می باشد.

طب سنتی در پارکینسون

بعضی از بیماران پارکینسون برای بهبودی بیماری پارکینسون از طب سنتی کمک می گیرند. طب سنتی به تنهایی نمی تواند علائم و عوارض بیماری پارکینسون را برطرف کند و می بایست سایر روش ها نیز انجام شود و طب سنتی کنار سایر روش ها که شامل درمان های پزشکی و دارویی و توانبخشی می باشد می تواند تاثیر گذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ