یکی از اصلی ترین دغدغه های بیماران آسیب نخاعی راه رفتن می باشد و هدف اصلی درمان های پزشکی و تمرینات توانبخشی راه رفتن بیماران ضایعه نخاعی می باشد. ضایعه نخاعی زمانی اتفاق می افتد که ضربه ی شدیدی به ستون فقرات و نخاع وارد شود و باعث وارد شدن صدمه به بافت نخاع شود.

راه رفتن یک مهارت مهم در انسان می باشد و در صورتی که افراد راه رفتن خود را از دست بدهند در انجام کارهای رومزمره و شخصی خود دچار مشکل می شوند. راه رفتن یک مهارت پیچیده می باشد و نیازمند حرکت هماهنگ عضلات بدن و به خصوص حرکت عضلات پا و تنه می باشد. برای اینکه راه رفتن ایجاد شود در وحله ی اول باید عضلات تنه قدرت کافی را داشته باشند تا فرد بتواند به صورت صحیح بایستد و در مرحله ی بعدی پاها قدرت کافی برای نگه داشتن و حرکت فرد را داشته باشند و بین عضلات پا و تنه هماهنگی حرکتی وجود داشته باشد. راه رفتن بیماران ضایعه نخاعی دارای مراحی می باشد و برای اینکه بیمار آسیب نخاعی بتواند راه برود اول باید توانایی نشستن و ایستادن مستقل را به دست بیاورد و بعد از مرحله ی ایستادن نوبت به مرحله ی راه رفتن می باشد که به کمک تمرینات توانبخشی و به خصوص تمرینات کاردرمانی، راه رفتن برای بیماران آسیب نخاعی میسر می شود.

وسایل کمکی و دستگاه های راه رفتن بیماران ضایعه نخاعی

چرا بعد از ضایعه نخاعی راه رفتن دشوار می شود؟

طناب نخاعی در درون ستون فقرات از مغز تا انتهای کمر امتداد دارد و وظیفه ی انتقال پیام های عصبی از مغز به سوی اندام ها را دارد. در صورت آسیب نخاع در اثر ضربه و یا تصادف، پیام های عصبی به درستی به اندام های بدن و به خصوص پاها نمی رسد و حرکت اندام ها دچار اختلال می شود. صدمات نخاعی درجات مختلفی را دارد و در صدمات متوسط تا شدید راه رفتن مختل می شود. دلیل راه نرفتن بعد از ضایعه نخاعی می تواند به دلیل مشکلات حرکتی اندام ها، از بین رفتن هماهنگی حرکتی پاها و تنه، ضعف عضلانی پا و تنه، کاهش تعادل، اسپاسم عضلانی و… باشد.

چگونه راه رفتن بیماران ضایعه نخاعی بهبود می یابد؟

راه رفتن مستقل یکی از مهم ترین الویت ها در درمان بیماران ضایعه نخاعی می باشد. درمان اصلی ضایعه نخاعی به کمک درمان های پزشکی که شامل جراحی و دارو درمانی می باشد و درمان های توانبخشی که شامل کاردرمانی و فیزیوتراپی می باشد است. درمان های پزشکی جهت تسریع بازسازی و بهبودی نخاع می باشد  و تمرینات توانبخشی به منظور بهبود حرکت و عملکرد اندام ها می باشد. تمرینات توانبخشی و به خصوص کاردرمانی بیشترین تاثیر را در بهبود راه رفتن بیماران ضایعه نخاعی دارد. کاردرمانی با تمرینات و ورزش های مخصوص باعث افزایش قدرت عضلات، افزایش هماهنگی حرکتی عضلات، بهبود نشستن و ایستادن، آموزش الگوی راه رفتن صحیح، افزایش تعادل حین راه رفتن، کاهش اسپاسم و گرفتگی اندام ها، افزایش دامنه ی حرکتی مفاصل در بیماران می شود.

وسایل و تجهیزات کمکی راه رفتن برای بیماران ضایعه نخاعی

در کنار درمان های پزشکی و درمان های توانبخشی، استفاده از وسایل کمکی و تجهیزات و دستگاه ها برای راه رفتن بیمار آسیب نخاعی می تواند کمک کننده باشد. تجویز وسایل کمکی راه رفتن ضایعه نخاعی بعد از ویزیت و ارزیابی بیمار آسیب نخاعی می باشد و متخصص توانبخشی بسته به نیاز بیماران ضایعه نخاعی تجهیزات کمکی مناسب وی را تجویز می کند. برای  راه رفتن وسایل و تجهیزات متنوعی وجود دارد و تشخیص اینکه کدام وسیله مناسب بیمار می باشد بر عهده ی کاردرمانگر می باشد.

از جمله وسایل کمکی و تجهیزات راه رفتن می توان به ، بریس ها و ارتز ها، کفش های مخصوص، اندام های مصنوعی، واکر و عصا، ربات های توانبخشی برای راه رفتن، مفاصل متحرک، بالابر های حرکتی و… اشاره کرد. در کنار توانبخشی و ورزش ها، استفاده از این تجهیزات و وسایل کمکی، راه رفتن بعد از ضایعه نخاعی سریع تر به دست می آید و این تجهیزات نقش مکمل در کنار کاردرمانی و فیزیوتراپی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ