ضربه مغزی دارای درجات مختلفی می باشد و هر یک از انواع ضربه مغزی نیازمند درمان های مخصوص به هم هستند و روش های درمان ضربه مغزی با توجه به شدت آسیب مغزی می تواند متغییر باشد. ضربه مغزی در اثر آسیب ناگهانی به سر ایجاد می شود و در صورتی که ضربه شدید باشد باعث می شود که به جمجمه و مغز آسیب وارد شود. در صورتی که ضربه مغزی از نوع خفیف باشد، معمولا با استراحت کردن  و رعایت یکسری نکات ساده درمان حاصل می شود.

در ضربه مغزی های متوسط نیاز می باشد که فرد توسط پزشک ویزیت شود و در صورت نیاز اقدامات درمانی انجام شود و در صورتی که بیمار ضربه مغزی نیاز به دارو داشته باشد، پزشک برای وی دارو نیز تجویز می کند. در ضربه مغزی های شدیدتر روش درمانی متفاوت تر می باشد و اقدامات درمانی وسیع تری باید انجام شود و پزشکان و کادر درمان با تخصص های مختلف در کنار هم به درمان می پردازند.

در این مقاله قصد داریم در مورد روش های درمان ضربه مغزی شدید صحبت کنیم، عوارض ضربه مغزی های شدید بسیار بیشتر از سایر موارد می باشد و مدت زمان درمان ضربه مغزی شدید طولانی تر می باشد. از علائم و عوارض ضربه مغزی شدید می توان به، بیهوشی، تشنج، بی حرکتی و بی حسی اندام ها، مشکلات گفتاری و بلع، مشکلات حافظه و فراموشی، مشکلات تعادل و راه رفتن و… اشاره کرد.

از اصلی ترین عوارض بعد از ضربه مغزی های شدید می توان به مشکلات حرکتی اندام ها و مشکلات راه رفتن و تعادل اشاره کرد. درمان این مشکلات به کمک درمان های پزشکی و درمان های توانبخشی می باشد، درمان های توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی می باشد.

کاردرمانی و فیزیوتراپی ضربه مغزی

درمان های پزشکی ضربه مغزی

در وحله ی اول بیمار ضربه مغزی توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب ویزیت می شود و داروهای درمان ضربه مغزی را تجویز می کند و بیمار ضربه مغزی می بایست هر چند وقت یک بار توسط متخصص مغز و اعصاب ویزیت شود و روند پیشرفت بیمار ضربه مغزی توسط پزشک ارزیابی شود و در صورت نیاز داروهای جدید تجویز و یا یکسری از داروها قطع شود. همچنین برای درمان مشکلات حرکتی و راه رفتن، پزشک متخصص مغز و اعصاب برای بیمار سکته مغزی توانبخشی را تجویز می کند و توانبخشی یکی از مهم ترین روش های درمان ضربه مغزی می باشد.

توانبخشی ضربه مغزی

تمرینات و ورزش های توانبخشی باعث بهبود حرکت و عملکرد بیمار ضربه مغزی می شود و تمرینات توانبخشی می بایست به صورت روزانه و مرتب انجام شود تا حداکثر اثر بخشی را داشته باشد. درمان مشکلات حرکتی و عملکردی بعد از ضربه مغزی پروسه ای طولانی مدت می باشد و نیازمند تمرینات توانبخشی فشرده و مستمر می باشد. از مزیت های توانبخشی در ضربه مغزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش دامنه حرکتی اندام ها
  • کاهش اسپاسم و خشکی عضلات و مفاصل
  • افزایش قدرت اندام ها
  • بهبود تعادل
  • آموزش الگوی راه رفتن صحیح
  • مستقل شدن در انجام کارهای روزمره

فیزیوتراپی ضربه مغزی

فیزیوتراپی یکی از روش های درمان ضربه مغزی می باشد و به کمک مدالیته های درمانی از قبیل درمان های الکتریکی، تجهیزات و دستگاه های فیزیوتراپی، تمرینات و ورزش های تخصصی فیزیوتراپی به درمان مشکلات حرکتی و عملکردی در بیماران ضربه مغزی می پردازد. بیماران ضربه مغزی به کمک فیزیوتراپی می توانند مهارت راه رفتن به صورت مستقل را به دست بیاورند و فیزیوتراپیست تمرینات راه رفتن و تمرینات حرکتی را برای بهبود عملکرد حرکتی بیمار ضربه مغزی انجام می دهد.

کاردرمانی ضربه مغزی

کاردرمانی ضربه مغزی مبتی بر استقلال کامل بیمار ضربه مغزی در انجام کارهای روزمره و شخصی می باشد، کاردرمانی کمک می کند که بیمار سکته مغزی از دست خود به صورت هدفمند استفاده کند. تمرینات کاردرمانی باعث تقویت عضلات اندام ها می شود و تمرینات کاردرمانی باعث بهبود راه رفتن و قدم برداشتن به صورت صحیح در بیماران ضربه مغزی می شود. کاردرمانی یکی از روش های درمان ضربه مغزی و به خصوص در بیمارانی که مشکلات حسی و حرکتی دارند می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ