نخاع همانند طنابی از گردن تا انتهای کمر کشیده شده است و پل ارتباطی بین مغز و اندام ها می باشد و پیام های عصبی مغز را به اندام ها ارسال می کند. نخاع درون مهره ها قرار دارد و وظیفه ی مهره های استخوانی محافظت از نخاع در برابر صدمات می باشد. زمانی که صدمات وارد شده به مهره ها شدید باشد و باعث وارد شدن آسیب به نخاع شوند باعث ضایعه نخاعی (SCI) در افراد می شود.

نخاع را می توان همانند یک کابل سیمی در نظر گرفت که پیام های عصبی را از مغز به سوی اندام های بدن انتقال می دهد. ساختار نخاع از سلول های عصبی طویلی می باشد که وظیفه ی انتقال پیام های عصبی را دارد. سلول های عصبی نخاع نیز همانند سلول های عصبی مغز تا حدودی غیر قابل ترمیم و بازسازی می باشد و در صورتی که شدت آسیب بالا باشد، باعث آسیب غیرقابل بازگشت به نخاع می شود و علائم ضایعه نخاعی در فرد بروز می کند.

اعصاب مربوط به اندام های فوقانی همانند اعصاب دست ها و شانه از نخاع گردنی و فضای بین نخاعی گردنی خارج می شود، اعصاب مربوط به اندام تحتانی و پاها از نخاع کمری خارج می شود، در صورتی که آسیب نخاعی در مهره های کمری اتفاق بیفتد، فقط اندام تحتانی و پاها درگیر می شود و در صورتی که آسیب نخاعی در قسمت گردن باشد، هم اندام های تحتانی و هم اندام های فوقانی و تنه درگیر می شود. علائم آسیب نخاعی بستگی به این دارد که به کدام قسمت نخاع آسیب وارد شده است، همچنین شدت آسیب نخاعی بستگی به این دارد که شدت آسیب و تخریب نخاع چقدر می باشد و هر چقدر نخاع دچار آسیب بیشتری شود، بر شدت علائم و عوارض آسیب نخاعی افزوده می شود.

(SCI)آسیب نخاعی

دلایل ضایعه نخاعی

آسیب نخاعی بنا به دلایل مختلفی در افراد ایجاد می شود، یکی از اصلی ترین دلایل آسیب نخاعی تصادفات می باشد و سالانه تعداد بسیار زیادی از افراد به دلیل تصادف با ماشین و یا موتورسیکلت دچار صدمات نخاعی می شود. دلایل دیگری که باعث ضایعه نخاعی (SCI) می شود شامل افتادن از ارتفاع، صدمات ورزشی و هر گونه آسیب و ضربه شدیدی که به نخاع وارد شود و باعث آسیب نخاع شود. در صورتی که شدت ضربه وارده به حدی باشد که باعث آسیب مهره و در نتیجه وارد شدن صدمه به نخاع شود می تواند آسیب نخاعی را به همراه داشته باشد.

انواع ضایعه نخاعی

آسیب نخاعی را در دو دسته بندی کلی قرار می دهند که شامل، آسیب نخاعی کامل و آسیب نخاعی ناکامل می باشد. در آسیب نخاعی کامل، نخاع به طور کامل قطع می شود و ارتباط بین مغز و اندام ها در محل قطع شدن نخاع به طور کامل از بین می رود، به عنوان مثال اگر در قسمت کمر آسیب نخاعی کامل رخ دهد پاها دچار فلجی کامل می شود و حتی حس اندام ها نظیر حس درد و سرما و گرما در پاها از بین می رود. دسته ی بعدی آسیب نخاعی شامل آسیب نخاعی ناکامل می باشد، در اینگونه بیماران نخاع دچار قطع شدگی نمی شود و فقط دچار آسیب می شود، در اینگونه بیماران حس های اندام ها وجود دارد و مقداری علائم حرکتی در اندام ها وجود دارد.

آسیب نخاعی اصولا در سه سطح از بدن اتفاق می افتد که شامل: آسیب نخاعی در سطح گردنی، سینه ای و کمری می باشد و ضایعه نخاعی در هر سطحی که اتفاق بیافتد علائم متفاوتی را ایجاد می کند و بدترین نوع آسیب نخاعی شامل صدمه نخاعی در سطح گردنی می باشد که هر چهار اندام را درگیر می کند.

علائم و عوارض ضایعه نخاعی

علائم آسیب نخاعی بستگی به این دارد که شدت صدمه به نخاع چقدر بوده است و نخاع در کدام قسمت بدن دچار آسیب شده است. در زیر از اصلی ترین عوارض ضایعه نخاعی را برایتان آورده ایم:

  • مشکلات حرکتی در افراد
  • ضعف عضلانی
  • مشکلات راه رفتن و مشکلات تعادلی
  • اسپاسم عضلانی
  • عدم کنترل ادرار و مدفوع
  • از دست رفتن توانایی کنترل تنه
  • مشکلات حسی از قبیل عدم حس درد، سرما و گرما
  • از بین رفتن عملکرد اندام ها

روش های درمان ضایعه نخاعی

درمان آسیب نخاعی بستگی به شدت ، محل آسیب نخاع و علائم و عوارض آسیب نخاعی دارد. صدمات نخاعی به کمک درمان های پزشکی و توانبخشی می باشد. از جمله درمان های آسیب نخاعی می توان به، جراحی بعد از آسیب نخاعی، دارو درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، وسایل کمکی و ارتز ها اشاره کرد. توانبخشی بعد از آسیب نخاعی کمک می کند تا مشکلات و ناتوانی های حرکتی و عملکردی بعد از آسیب نخاعی برطرف شود و بیماران آسیب نخاعی مهارت های حرکتی از قبیل راه رفتن و حرکت دست ها را به دست بیاورند. کاردرمانی یکی از مهم ترین درمان های توانبخشی بعد از ضایعه نخاعی (SCI) می باشد و کلینیک توانبخشی نشاط خدمات توانبخشی از قبیل کاردرمانی و فیزیوتراپی به بیماران ضایعه نخاعی ارائه می دهد.

 

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ