ضربه مغزی شدید می تواند باعث آسیب به ساختار جمجه و مغز بشود و عوارض شدید ضربه مغزی در فرد نمایان شود و همچنین ضربه مغزی شدید می تواند باعث کما شود. در ضربه مغزی های شدید که می تواند به دلیل تصادف و یا برخورد شدید یک شی به سر اتفاق بیفتد، یه قسمت هایی از مغز آسیب وارد می شود و همچنین ضربه مغزی شدید می تواند باعث تورم مغز در درون جمجه شود و علائم حیاتی همچون تنفس و ضربان قلب را تحت تاثیر قرار دهد و نیاز باشد تا بیمار ضربه مغزی در بیمارستان تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرد.

در برخی ضربه مغزی ها که جمجمه و مغز آسیب می بینند، در لحظه ی اول بیهوشی بعد از ضربه مغزی اتفاق می افتد و در صورت رسیدن به موقع به بیمارستان و دریافت درمان های اورژانسی فرد تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرد و تا زمان به هوش آمدن در حالت کما قرار می گیرد و در این شرایط کادر درمانی و پزشکان علائم حیاتی بیمار ضربه مغزی را تحت کنترل قرار می دهند و سعی می کنند تا سطح هوشیای فرد را به بالاترین حد برسانند و وی را به هوش بیاورند.

سطح هوشیاری انسان را با مقایس گلاسکو می سنجد و در این مقیاس برای یک انسان سالم و هوشیار مقیاس 15 را در نظر می گیرند، سطح هوشیاری بین 15 تا 8 را کاهش هوشیاری در فرد می نامند  و در صورتی که سطح هوشیاری از 8 پایین تر باشد فرد در حالت کما به سر می برد تا دوباره هوشیاری خود را به دست آورد. همچنین در مواردی که سطح هوشیاری بسیار پایین تر باشد و معادل سطح هوشیاری 3 باشد در این صورت پزشکان می گویند که بیمار ضربه مغزی در حالت کمای عمیق قرار دارد.

مغز انسان مسئول پردازش و کنترل اعمال  و وظایف بدن می باشد، اعمالی همچون نفس کسیدن و ضربان قلب نیز وابسته به عملکرد صحیح مغز می باشد، هوشیاری ما نیز تحت تاثیر عملکرد مغز می باشد و اگاهی از زمان و مکان و هوشیاری نسبت به شرایط محیط پیرامون نیز تحت کنترل مغز انسان می باشد، در صورتی که به مغز آسیبی وارد شود و عملکرد مغز مختل شود، اعمال و وظایف بدن نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

کما بعد از ضربه مغزی

دلایل کما بعد از ضربه مغزی

ضربه مغزی های شدید می توانند باعث وارد شدن آسیب به مغز شوند و باعث بیهوشی شوند. کمای بعد از ضربه مغزی می تواند به دلیل تورم مغز در درون جمجه شود و اعمال حیاتی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ضربه مغزی می تواند باعث خونریزی مغزی شود و خونرسانی به نقاط مختلف مغز مختل شود و در صورت عدم خونرسانی به مغز، به سلول های مغزی اکسیژن و مواد مغذی نرسد و عملکرد طبیعی مغز مختل شود و کاهش هوشیاری و اغما در فرد بشود.

هوشیاری ما و همچنین عملکرد طبیعی بدن ما بستگی به سلامت مغز دارد و در مواردی از قبیل ضربه مغزی و سکته مغزی که به مغز آسیب وارد می شود و کاردکرد مغز دچار اختلال می شود می تواند باعث حالت اغما و کما بشود. از این رو وارد شدن هر نوع آسیبی به مغز باعث کاهش سطح هوشیاری در فرد می شود.

مدت زمان کما بعد از ضربه مغزی

کما و حالت اغما یک شرایط اورژانسی می باشد و هر کسی به حالت کما می رود زندگی وی تحت تاثیر قرار می گیرند و احتمال اینکه بعد از کما دچار مرگ بشود وجود دارد. البته تعدادی از افراد بعد از اینکه به حالت کما می روند دوباره هوشیاری خود را به دست می آورند و از حالت کما خارج می شوند. در برخی موارد ضربه مغزی می تواند باعث مرگ شود و ممکن است افراد بتوانند دوباره هوشیاری خود را به دست بیاورند.

برای خارج شدن از حالت کما و به دست آوردن دوباره هوشیاری نمی توان تایم و زمان خاصی را در نظر گرفت و هر فردی بستگی به شدت آسیب و نمره سطح هوشیاری ممکن است بعد از زمان خاصی به هوش بیایند و برای خارج شدن از حالت کما می توان بازه زمانی چند روزه تا الی چند ماه را می توان در نظر گرفت و در این مورد پزشکانی که شرح حال کامل از بیمار ضربه مغزی  را دارند می توانند بهتر زمان تقریبی به هوش آمدن بیمار ضربه مغزی را تخمین بزنند ولی باز هم زمان دقیق خارج شدن از حالت اغما قابل پیش بینی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ