ضربه مغزی (TBI) زمانی اتفاق می افتد که به دلیل ضربه و یا آسیب ناگهانی به سر، سلول های مغزی دچار آسیب شوند و در اثر این آسیب در عملکرد های مغز و در نتیجه در عملکرد های بدن انسان اختلال هایی ایجاد شود. ضربه مغزی می تواند در اثر تصادف، اصابت یک شی به سر و وارد کردن آسیب به جمجمه و مغز اتفاق بیفتد. همچنین ضربه مغزی می تواند در درگیری بین دو شخص و در نتیجه وارد آمدن ضربه به سر اتفاق بیفتد.

هر گونه ضربه و نیروی زیاد که به صورت ناگهانی به سر انسان برخورد کند و باعث وارد شدن آسیب به سر و مغز بشود، باعث به وجود آمدن ضربه مغزی می شود و وعوارض ضربه مغزی به وجود می آید. تصادف ها یکی از مهم ترین دلایل ضربه مغزی می باشند و سالانه افراد بسیاری در سراسر جهان به دلیل تصادف دچار ضربه مغزی می شوند.

در اثر ترومای مغزی سلول های مغزی دچار آسیب می شوند و حتی در موادری که شدت آسیب بالا باشد سلول های مغزی دچار مرگ می شوند و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. در اثر ضربه ی شدیدی که به سر وارد می شود، ممکن است خونریزی مغزی ایجاد شود و به دلیل خونریزی مغزی ، به یک قسمت از مغز مواد مغذی و اکسیژن نمی رشد و یا حتی ممکن است در اثر شدت آسیب سلول های مغزی دچار آسیب و له شدگی قرار بگیرند.

ترومای مغزی در افراد مختلف عارضه های متفاوتی بر جای می گذارد و بستگی به شدت آسیب و اینکه کدام منتطقه از مغز دچار تروما شده است دارد. در مواردی که آسیب مغزی بسیار شدید باشد می تواند باعث مرگ فرد بشود. آسیب مغزی یک از مهم ترین دلایل مرگ انسان ها در جهان می باشد و سالانه بسیاری از انسان ها به دلیل آسیب مغزی جان خود را از دست می دهند. عمده ترین دلیلی که باعث ترومای مغزی و آسیب مغزی می شود، تصادفات می باشد.

ترومای مغزی و آسیب مغزی

ضربه مغزی چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که یک شی و یا یک جسم به سر اصابت می کند و یا سر انسان در اثر افتادن و یا تصادف به جایی برخورد می کند و در اثر شدت زیاد این برخورد، به جمجه و مغز انسان صدمه وارد می شود و در نتیجه علائم ترومای مغزی بروز می کند. در اثر وارد شدن ضربه به مغز، به سلول های مغز آسیب وارد می شود و در نتیجه عملکرد مغز مختل می شود. مغز همانند فرمانده و کامپیوتر بدن، اعمال و رفتار ما را کنترل و پردازش می کند و در صورتی که به مغز آسیبی وارد شود، وظایف مغز به درستی انجام نمی شود و در نتیجه عملکرد و فعالیت های بدن نیز مختل می شود.

انواع ضربه مغزی

آسیب مغزی می تواند در سطوح مختلفی رخ دهد و بستگی به شدت ضربه ای که به مغز وارد می شود دارد. در بعضی موارد شدت ترومای مغزی کم می باشد و به جمجه و مغز آسیبی وارد نمی شود و باعث می شود که مغز مقداری دچار ضربه بشود و تکان بخود. در این نوع آسیب مغزی ها که شدت آسیب کم می باشد می تواند برای مدتی سر درد یا گیجی و فراموشی و یا حالت تهوع و استفراغ  را به همراه بیاورد. این نوع از آسیب های مغزی بعد از گذشت مدت کوتاهی بهبود می یابند و در صورتی که مدت زمان درمان به طول بیانجامد، افراد می توانند به پزشک مراجعه کنند و توسط پزشک ویزیت شوند.

در بعضی آسیب مغزی ها که شدت برخورد بالاتر می باشد، ممکن است به مغز و فضای بین جمجه و مغز آسیب وارد شود و در نتیجه شوک بر مغز وارد شود. در این نوع آسیب مغزی ها ممکن است مغز دچار کبودی های خفیف شود و شدت عوارض این نوع از آسیب مغزی ها بالاتر می باشد و نیاز می باشد که افراد مدتی را در بیمارستان بستری باشند و تحت کنترل پزشک باشند. از جمله عوارض این نوع از ضربه مغزی ها می توان به ، فراموشی، بیهوشی موقتی، حالت تهوع و سرگیجه و مشکلات تعادلی و راه رفتن موقتی اشاره کرد.

در ترومای مغزی های شدید که، شدت آسیب بسیاربالا می باشد ممکن است جمجمه دچار شکستگی شود و مغز نیز دچار له شدگی و یا خونریزی مغزی شود. عوارض این نوع از آسیب مغزی ها بسیار شدید تر می باشد و درمان ضربه مغزی شدید طولانی مدت می باشد و فرد می بایست در بیمارستان تحت مراقبت باشد. همچنین بعد از مرخص شدن از بیمارستان عوارض و ناتوانی های حرکتی و عملکردی در فرد بروز می کند و نیازمند درمان های توانبخشی از قبیل فیزیوتراپی و کاردرمانی می باشد. مجموعه توانبخشی نشاط به صورت تخصصی به درمان توانبخشی آسیب های مغزی می پر دازد و خدمات درمانی و توانبخشی را به تمام بیماران با آسیب های مغزی ارائه می دهد.

 

5 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ