پارکینسون یک بیماری پیشرونده می باشد و سیستم عصبی مرکزی را درگیر می کند و طول عمر بیماران پارکینسون بستگی به عوامل مختلفی دارد که در این مقاله به عوامل تاثیر گذار امید به زندگی در بیماران پارکینسون می پردازیم. پارکینسون اصولا در سنین بالا اتفاق می افتد و اکثر افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند سن بالای 50 را دارند. همچنین پارکینسون بیشتر آقایان را مبتلا می کند می کند و درصد بالایی از بیماران پارکینسون را آقایان شامل می شود و خانوم ها کمتر به پارکینسون مبتلا می شوند.

پارکیسنون یک بیماری سیستم عصبی مرکزی پیشرونده می باشد و باعث تحلیل رفتن و تخریب قسمت هایی از جسم سیاه مغز می شود و در اثر این تحلیل، دوپامین که یک انتقال دهنده ی عصبی می باشد کاهش پیدا می کند و علائم و عوارض پارکینسون در فرد ظاهر می شود. نشانه های اولیه بیماری پارکینسون اصولا با عوارض حرکتی بروز می کند و کندی حرکتی و مشکلات راه رفتن باعث می شود که پزشکان بیماری پارکینسون را در فرد تشخیص دهند.

تا کنون پزشکان و دانشمندان درمان قطعی برای پارکینسون نیافته اند و همه ی درمان های موجود باعث جلوی گیری از پیشروی علائم پارکینسون می باشد و  دارو های پارکینسون و تمرینات توانبخشی از بهترین و تاثیر گذارترین روش های درمان پارکینسون می باشد. اگر این درمان های پارکینسون انجام نشود، علائم پارکینسون با شدت بالایی پیشروی می کنند و طول عمر بیماران پارکینسون را تحت تاثیر قرار می دهند.

از علائم و عوارض پارکینسون می توان به کندی حرکتی، لرزش اندام ها، مشکلات راه رفتن، اسپاسم و گرفتگی اندام ها، کاهش تعادل، مشکلات گفتاری، خمیده راه رفتن، مشکلات خواب، مشکلات شناختی و رفتاری و.. اشاره کرد. بیماران پارکینسون می توانند همه ی این علائم و یا تعدادی از این علائم را داشته باشند. با پیشرفت بیماری بر شدت علائم افزوده می شود از این رو جلوگیری از پیشرفت پارکینسون در الویت می باشد.

عوامل تاثیر گذار در طول عمر بیماران پارکینسون

طول عمر بیماران پارکینسون چقدر می باشد؟

امید به زندگی  در بیماران پارکینسون همانند سایر افراد جامعه می باشد و در مواردی عوارض پارکینسون شدت پیدا کند می تواند باعث کاهش طول عمر در افراد شود از این رو بیماران پارکینسون می بایست به کمک درمان های دارویی و درمان های توانبخشی و بخصوص کاردرمانی، عوارض این بیماری را کنترل کنند و از عواقب شدید این بیماری در امان باشند. در بیشتر موارد عوارض پارکینسون باعث مرگ بیماران می شود از این رو کنترل این عوارض در الویت می باشد و در صورت کنترل و جلوگیری از پیشروی پارکینسون، طول عمر بیماران پارکینسون افزایش پیدا می کند و همانند سایر افراد جامعه می شود.

عوامل تاثیر گذار در طول عمر بیماران پارکینسون

افزایش امید به زندگی در بیماران پارکینسون بستگی به یکسری از عوامل دارد و با رعایت یکسری از موارد مهم امید به زندگی در این بیماران افزایش پیدا می کند. عوامل تاثیر گذار در طول عمر بیماران پارکینسون شامل موارد زیر می باشد:

  • تشخیص به موقع پارکینسون و اقدامات درمانی زودهنگام
  • دریافت خدمات پزشکی، دارویی و توانبخشی
  • پیگیر بودن بیمار پارکینسون و اطرافیان وی در امر درمان
  • فعالیت و ورزش روزانه بیمار پارکینسون
  • انگیزه و روحیه ی بالای بیمار پارکینسون
  • همکاری بیمار پارکینسون در امر درمان
  • حمایت های اطرافیان و خانواده

موارد بالا تعدادی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در افزایش طول عمر بیماران پارکینسونی می باشد و هر چقدر جلوی پیشروی عوارض پارکینسون گرفته شود بر طول عمر بیماران پارکینسون افزوده می شود. حرکت و فعالیت در درمان پارکینسون بسیار مهم می باشد و باید بیماران پارکینسون در انجام کارهای روزمره فعال باشند و خود را از جامعه طرد نکنند و خانه نشینی و یکجا نشینی را انتخاب نکنند. بی حرکتی و شرکت نکردن در اجتماع باعث سایر مشکلات از قبیل مشکلات روحی و روانی از جمله افسردگی و استرس می شود و بر امید به زندگی بیماران پارکینسونی تاثیر منفی دارد. کلینیک توانبخشی سکته مغزی نشاط در زمینه ی درمان و توانبخشی بیماران با مشکلات مغزی و عصبی فعالیت می کند و همچنین به این بیماران خدمات توانبخشی در منزل ارائه می دهد.

 

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ