پارکینسون یک بیماری پیشرونده ی عصبی مرکزی می باشد و در این بیماری سلول های مغزی ترشح کننده ی دوپامین آسیب می بینند و سطح دوپامین که یک انتقال دهنده ی عصبی می باشد کاهش پیدا می کند و در نتیجه علائم و عوارض پارکینسون در فرد ظاهر می شود. اولین نشانه های پارکینسون با علائم حرکتی آشکار می شود و خبر از بیماری پارکینسون می دهند. پارکینسون ممکن است با لرزش دست و یا کندی حرکتی و مشکلات راه رفتن شروع شود.

در جوامع امروزی پارکینسون بسیار شایع می باشد و تا کنون دانشمندان و پزشکان دلیل اینکه چرا بیماری پارکینسون در افراد ایجاد می شود را نمی دانند و احتمال می دهند دلایل ژنتیکی و محیطی داشته باشد و مجموع چندین عامل را باعث بیماری پارکینسون می دانند. علاوه بر این هنوز درمان خاصی برای پارکینسون کشف نشده است که پارکینسون را در افراد به طور کامل درمان کند و درمان های موجود برای این می باشد که از پیشرفت علائم و عوارض پارکینسون جلوگیری شود. در صورتی که علائم پارکینسون پیشرفت کند باعث مختل شدن زندگی بیماران می شود و در موارد شدید تر باعث تخت نشین شدن بیماران می شود و راه رفتن برای افراد بسیار دشوار می شود.

پارکینسون در هر فرد می تواند علائم و عوارض متفاوت داشته باشد، به عنوان مثال لرزش دست که یکی از نشانه های اصلی پارکینسون می باشد در بعضی بیماران پارکینسون وجود ندارد و یا شدت پارکینسون در بعضی افراد بسیار کم می باشد و این افراد علائم پارکینسون خفیف را دارند. در هر صورت پیشرونده بودن بیماری پارکینسون در همه ی بیماران مشترک می باشد و باید اقدامات درمانی جهت جلوگیری از پیشرفت پارکینسون انجام شود.

بیتشر بیماران پارکینسون را آقایان شامل می شوند و پارکینسون کمتر در خانوم ها اتفاق می افتد. برخلاف بیماری ام اس که بیشتر در خانوم ها اتفاق می افتد، پارکینسون نیز در آقایان شایع است. تا کنون نیز دلیل قطعی برای اینکه چرا پارکینسون اتفاق می افتد و یا دلیل اینکه چرا پارکینسون بیشتر آقایان را درگیر می کند مشخص نشده است و همچنین درمان قطعی برای پارکینسون وجود ندارد و تا حدودی بیماری پارکینسون ناشناخته می باشد.

نشانه های پارکینسون چیست؟

علائم و عوارض پارکینسون چیست؟

پارکینسون مجموعه ای از عوارض حرکتی و حتی عوارض شناختی و رفتاری در افراد ایجاد می کند و شروع نشانه ی پارکینسون در افراد با علائم حرکتی می باشد. پزشکان با معاینه افراد و بررسی این نشانه ها به پارکینسون پی می برند و نشانه های پارکینسون برای پزشکان شناخته شده و قابل تشخیص می باشد. آزمایش یا روش عکس برداری خاصی برای تشخیص پارکینسون وجود ندارد و انجام آزمایش ها فقط برای رد سایر بیماری ها می باشد.

علائم و عوارض پارکینسون شامل موارد زیر می باشد:

 • لرزش اندام ها و به خصوص دست
 • اسپاسم و گرفتگی عضلات
 • خشکی مفاصل
 • مشکلات گفتاری و صحبت کردن
 • مشکلات خواب
 • مشکلات شناختی و رفتاری از قبیل استرس و اضطراب
 • کندی حرکتی
 • مشکلات راه رفتن و کاهش تعادل حین راه رفتن
 • خشکی پوست
 • مشکلات گوارشی و یبوست
 • الگوی راه رفتن خمیده و اندام های خمیده
 • تغییرات حالت چهره و صورت
 • درد اندام ها

موارد بالا از شایع ترین علائم و عوارض پارکینسون می باشد و همه ی این موارد و یا تعدادی از این ها می تواند در بیماران پارکینسون وجود داشته باشد و با شدت گرفتن پارکینسون در افراد بر شدت این علائم افزوده می شود و هر چقدر پارکینسون پیشرفت کند بر طول عمر بیماران پارکینسون تاثیر می گذارد و باعث کاهش امید به زندگی در بیماران پارکینسون می شود. از این رو اقدامات جلوگیری از شدت گرفتن علائم پارکینسون در الویت می باشد و بیماران پارکینسون می بایست به کمک درمان های پزشکی دارویی و همچنین درمان های توانبخشی که شامل کاردرمانی در پارکینسون می باشد باعث جلوگیری از پیشرفت بیماری پارکینسون شوند.

 

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ