سکته مغزی یک شرایط حاد ایجاد می کند و در روزهای اول فرد به شوک فرو می رود، حتی اطرافیان دچار ترس و اضطراب از شرایط به وجود آمده می شوند.شدت سکته مغزی و طول عمر بعد از سکته مغزی در افراد مختلف متفاوت می باشد و عوارض سکته مغزی بستگی به شدت سکته مغزی دارد.

بعضی افراد بعد از سکته مغزی حتی توانایی غذا خوردن و در شرایط بدتر حتی توانایی تنفس بعد از سکته مغزی را ندارند ، ولی بعضی افراد دچار سکته مغزی خفیف و گذرا می شوند و در همان روز اول از بیمارستان مرخص می شوند و بعد از گذشت یک الی دو هفته عوارض سکته مغزی در انها برطرف می شود. طول عمر بعد از سکته مغزی بستگی به شدت سکته مغزی دارد و متاسفانه در تعدادی از افراد که سکته مغزی شدید داشته اند و علایم حیاتی انها دچار مشکل شده است، در همان روزهای اولیه و در بیمارستان جان خود را از دست می دهند، ولی تعداد افرادی که بعد از سکته مغزی فوت می شوند کمتر است و اصولا افراد بعد از سکته مغزی به زندگی خود ادامه می دهند.

دلایل مرگ بعد از سکته مغزی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم ، شدت سکته مغزی بر علایم حیاتی و زندگی فرد بعد از سکته مغزی تاثیر می گذارد. در زیر تعدادی از مواردی که باعث مرگ افراد بعد از سکته مغزی می شود را برایتان بیان می کنیم:

  • رخ دادن سکته مغزی شدید که علائم طبیعی بدن را دچار مخاطره کند.

  • سن بالا و کهولت سن نیز زندگی بعد از سکته مغزی را دچار مخاطره می کند.

  • دیر رساندن فرد به بیمارستان باعت به وجود آمدن مشکلات بیشتر و مرگ فرد می شود.

  • عدم دریافت اقدامات درمانی و درمان های لازم در روزهای اولیه بعد از سکته مغزی.

  • زیر نظر نبودن فرد بعد ار سکته مغزی.

  • رعایت نکردن نکات درمانی توسط خود فرد و اطرافیان.

  • بیماری های زمینه ای دیگر که طول عمر بعد از سکته مغزی را تحت تاثیر قرار می دهد.

  • بعد از سکته مغزی بدن ضعیف شده است و بیماری های ویروسی و یا سایر بیماری ها می تواند باعث مرگ شود.

در بالا تعدادی از دلایل مهم که بعد از سکته مغزی می تواند باعث مرگ فرد شود و طول عمر بعد از سکته مغزی را تحت تاثیر قرار دهد را برایتان بیان کردیم.

 

stroke rehabilitation

آیا سکته مغزی همیشه باعث مرگ افراد می شود؟

سکته مغزی شرایط اورژانسی ایجاد می کند و شرایط زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و نیازمند درمان های اورژانسی می باشد، آمار سکته مغزی در سالهای اخیر به دلیل سبک زندگی ناسالم که شامل: رژیم غذایی ناسالم،استرس و اضطراب،الودگی هوا و.. افزایش پیدا کرده است و سالانه تعداد زیادی از افراد دچار سکته مغزی می شوند.

سکته مغزی یکی از دلایل مرگ و میر در جهان می باشد و سالانه تعداد افراد زیادی بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می دهند.

ولی اینگونه نیست که همه ی افراد بعد از سکته مغزی جان خود را از دست بدهند، اکثر افراد بعد از سکته مغزی به زندگی خود ادامه می دهند و تعداد اندکی از افراد بعد از سکته مغزی دچار مرگ می شوند.

طول عمر بعد از سکته مغزی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

اینکه افراد بعد از سکته مغزی سریعا به مراکز درمانی سکته مغزی منتقل بشوند و درمان های اورژانسی را دریافت کنند. بنابراین در لحظه اول وقوع سکته مغزی سریعا باید با اورژانس تماس گرفته شود و فرد به مراکز درمانی منتقل شود.

شدت سکته مغزی رابطه مستقیم با طول عمر بعد از سکته مغزی دارد و هر چقدر شدت سکته مغزی بیشتر باشد احتمال مرگ بالاتر می باشد.

سن بالا نیز از فاکتورهای خطر بعد از سکته مغزی می باشد. بعد از سکته مغزی، چه در بیمارستان و چه در خانه، بیماران سکته مغزی باید شبانه روز تحت نظر باشند و مدام علائم حیاتی آنها چک شود.

دلیل بسیاری از مرگ ها در افراد کهن سال زمین خوردن ها و از پله افتادن ها می باشد و چونکه بعد از سکته مغزی احتمال زمین خوردن بالا می باشد باید مراقب بیماران سکته مغزی بود و محیط خانه را برای زندگی افراد سکته مغزی مناسب سازی کرد.

دریافت توانبخشی سکته مغزی بر بهبودی بعد از سکته مغزی تاثیر می گذارد و امید به زندگی را در بیماران سکته مغزی افزایش می دهد. کاردرمانی و فیزیوتراپی با بهبود کیفیت زندگی فرد باعث افزایش روحیه و انگیزه بیمار می شوند و کمک می کنند فرد در کارهای روزمره و اجتماعی شرکت داشته باشد و بیماران گوشه گیر و خانه نشین نشوند.

5 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ