فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل بعد از مرخص شدن بیمار سکته مغزی از بیمارستان انجام می شود و درمان در منزل سکته مغزی کمک می کند که بیماران سریع تر روند درمان سکته مغزی را شروع کنند و سریعتر نتیجه بگیرند، همانطور که در مقالات قبلی بیان کردیم، زمان در سکته مغزی بسیار مهم می باشد و هر چقدر درمان های سکته مغزی سریع تر انجام شود، نتایج بهتری حاصل می شود و مدت زمان درمان سکته مغزی کاهش میابد. زمان طلایی درمان سکته مغزی 3 الی 6 ماه اول سکته مغزی می باشد و در این دوران حداکثر بهبودی حاصل می شود و در نتیجه هر چه زودتر باید فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل شروع شود.

با گذشت 6 ماه از وقوع سکته مغزی از سرعت درمان علائم و عوارض سکته مغزی کاسته می شود ولی همچنان پیشرفت وجود دارد و هیچ زمانی، بهبودی و درمان سکته مغزی متوقف نمی شود و همیشه فرصت درمان وجود دارد ولی خیلی مهم می باشد که درمان سکته مغزی از همان روزهای ابتدایی شروع شود چون در این دوران ناتوانی ها و فلج شدن اندام پس از سکته مغزی راحتر تر بهبود میابند و مشکلات بعد از سکته مغزی تثبیت نشده اند. متاسفاته در بیمارانی که دیر اقدام به درمان سکته مغزی کرده اند، بسیاری از ناتوانی ها و بی حرکتی ها تبدیل به عادت شده است و تغییر دادن عادت بسیار دشوار می باشد، از همین رو ما به بیماران سکته مغزی توصیه می کنیم که از همان روزهای اول و بعد از مرخص شدن از بیمارستان باید فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل را شروع کنند تا سریع تر ناتوانی های عملکردی و حرکتی  درمان شود و با گذشت زمان بر شدت ناتوانی ها افزوده می شود و کار برای درمان سکته مغزی دشوار می شود.

هوم ویزیت فیزیوتراپی سکته مغزی در درمان علائم و عوارض سکته مغزی بسیار جوابگو می باشد و دیگر نیازی نیست که بیمار سکته مغزی را به کلینیک فیزیوتراپی منتقل کنند و همه ی مدالیته های درمانی مورد نیاز سکته مغزی در منزل انجام می شود و هر گونه تجهیزات درمانی که نیاز باشد را فیزیوتراپ همراه خود دارد. جابجایی و بردن بیماران سکته مغزی به کلینیک بسیار دشوار می باشد و باعث خستگی و فرسودگی بیماران می شود و تایم زیادی را با توجه به ترافیک، مخصوصا در شهر تهران می گیرد.

فیزیوتراپی در منزل (2)

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل چه خدمات درمانی ای را ارائه می دهد؟

بعد از مرخص شدن بیمار سکته مغزی از بیمارستان و بازگشت به خانه، بیماران باید تحت مراقبت باشند و جابجایی زیاد آنها به بیرون از خانه زیاد توصیه نمی شود مگر در موارد ضروری، از این رو درمان در خانه برای بیماران سکته مغزی بسیار مناسب  می باشد و باعث می شود از درمان خود جا نمانند و زمان طلایی درمان سکته مغزی را از دست ندهند. از انجایی که درمان ناتوانی های سکته مغزی به کمک تمرینات توانبخشی سکته مغزی و ورزش های سکته مغزی می باشد ، و فیزیوتراپیست تمرینات فیزیوتراپی سکته مغزی را در خانه به بیمار سکته مغزی ارائه می دهد.

در جلسه ی اول فیزیوتراپی سکته مغزی، بیمار توسط فیزیوتراپیست  از نظر حرکتی و عملکردی مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرد و سطح عملکردی بیمار و شدت سکته مغزی و شدت عوارض سکته مغزی مشخص می شود، اصولا درمان سکته مغزی از همان جلسه ی اول و بعد از ارزیابی شروع می شود. در جلسه ی اول فیزیوتراپی در منزل، به بیمار و اطرافیان وی مشاوره های درمانی داده می شود و توصیه های لازم بر ای روند درمان و نحوه مراقبت از بیمار سکته مغزی در خانه داده می شود. در ارزیابی جلسه ی اول بیمار سکته مغزی، برنامه درمانی با توجه به نیاز های بیمار و الویت های درمانی چیده می شود.

فیزیوتراپیست برای درمان سکته مغزی از مجموع مدالیته های درمانی استفاده می کند و هر وسیله یا تجهیزاتی که برای درمان سکته مورد نیاز است را به همراه خود برای درمان در منزل می آورد. در روزهای اول درمان سکته مغزی اندام های بیمار سکته مغزی بی حرکت و بدون تون عضلانی هستند، از همین رو مدالیته های الکتریکی و تحریک های الکتریکی برای بازگشت تون عضلانی به اندام های بی حرکت بیمار سکته مغزی انجام می شود. به مرور که تون عضلانی افزایش پیدا کرد، فیزیوتراپیست شروع به انجام تمرینات تقویتی عضلانی می کند تا عضلات قدرت کافی را به دست آورند و بتوانند حرکت کنند. در جلسات درمانی سکته مغزی از انواع تمرینات سکته مغزی برای درمان بی حرکتی بیمار سکته مغزی انجام می شود.

در ادامه جلسات و با به دست آوردن مهارت ایستادن و راه رفتن بیمار سکته مغزی، تمرینات راه رفتن بیمار سکته مغزی و تمرینات تعادلی انجام می شود، برای تمرینات حرکتی و راه رفتن، فیزیوتراپیست تجهیزاتی را همراه خود به خانه می آورد و اکثر تمرینات مهم را به خانواده و بیمار آموزش می دهد. در روز هایی که فیزوتراپی در منزل انجام نمی شود، خود بیمار  به کمک اطرافیان تمریناتی را که فیزیوتراپیست آموزش داده است را باید  انجام دهند چون بی حرکتی در کل روز بر ای بیماران سکته مغزی توصیه نمی شود.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل با هدف افزایش تون عضلانی اندام ها و بازگشت حرکت و قدرت در اندام ها انجام می شود و فیزیوتراپی به کمک مدالیته های درمانی تخصصی خود، مهارت راه رفتن را در بیماران ایجاد می کند و کمک می کند که بیماران سکته مغزی به طور مستقل حرکت کنند. همکاری خود بیمار سکته مغزی و همکاری اطر افیان در درمان سکته مغزی بسیار مهم می باشد و روند درمان سکته مغزی را تسریع می کند از این رو درمان سکته مغزی نیازمند همکاری از جانب بیمار سکته مغزی و خانواده وی می باشد تا مطلوب ترین نتیجه ی درمانی حاصل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مشاوره در واتس آپ